Samochody Akcesoria
wrz
23
2020

Tarcze gładkie, wiercone i nacinane to trzy rozwiązania stosowane w samochodach. Za co odpowiadają, co dzięki nim zyskujemy i co tracimy ? – na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Tarcze gładkie to zdecydowanie najbardziej popularne tarcze na rynku. Montowane są fabrycznie do znacznej większości samochodów. Podstawową zaleta tarcz gładkich jest niska cena produkcji oraz komfort użytkowania. Przez komfort użytkowania należy rozumieć przede wszystkim cichą pracę, ponieważ ten rodzaj tarcz nie ma skłonności do szumienia przy hamowaniu. Dodatkowo tarcze gładkie nie powodują nadmiernego zużycia klocków hamulcowych.

Tarcze wiercone to również jedne z popularniejszych rozwiązań stosowanych fabrycznie, szczególnie przez marki samochodów sportowych np. Porsche. Fabryczne tarcze wiercone można spotkać także w niektórych Lexusach, Mercedesach AMG, czy BMW serii M. Pod względem komfortu tarcze nawiercane nie odbiegają szczególnie od gładkich odpowiedników. Są niemal równie ciche. Nie powodują także nadmiernego zużycia klocków hamulcowych. Podstawową ich zaletą jest przede wszystkim niwelowanie poduszki gazowej, czyli gazów które tworzą się podczas hamowania z wyższych prędkości, czy też przy dynamicznej jeździe. Podobno wiercenia wspierają również proces chłodzenia tarcz, natomiast w rzeczywistości udział wierceń w tym procesie jest marginalny.
Przy wyborze tarcz wierconych (i wierconych i nacinanych) warto zwrócić uwagę na fazowanie otworów. Z reguły tarcze z niskiej półki go nie posiadają. Frezowanie natomiast ułatwia oczyszczanie się otworów z pyłu i brudu, zwiększając również powierzchnię, którą uciekają gazy (poduszka gazowa).

Tarcze nacinane są znacznie mniej popularne niż gładkie i wiercone zamienniki. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najprawdopodobniej to, że zwykle szumią przy hamowaniu oraz szybciej zużywają klocki hamulcowe. Jak to bywa w życiu – coś za coś. Dzięki temu, że delikatnie szlifują powierzchnię klocka jest ona oczyszczana nie tylko z pyłów, ale także z ewentualnych spieków powstałych od przegrzania. Ponadto nacięcia, podobnie jak wiercenia niwelują poduszkę gazową, co zwiększa efektywność hamowania. Tarcze nacinane są również najczęściej wybierane do motorsportu i samochodów, które biorą udział w trackday’ach, ponieważ ich wydajność jest większa niż tarcz wierconych. Przy bardzo dynamicznym stylu jazdy lub jeździe torowej w tarcze wiercone mają też skłonność do pękania wokół otworów. Najczęściej pęknięcia dotyczą jedynie filmu ciernego, co nie przekłada się na bezpieczeństwo. Mimo to, nacinane tarcze są zdecydowanie pewniejszym wyborem do bardzo dynamicznej i torowej jazdy.

Warto zaznaczyć, iż wzór nacięć będzie odpowiadał za różne właściwości tarczy. Są nacięcia, które spowodują, że tarcza będzie niemal tak cicha jak tarcze nawiercane, przykładem mogą być Dark Performance Ultra. Najczęściej pełne nacięcia będą skutkowały większym hałasem i podwyższonym zużyciem klocków np. EBC turbo Groove.

Często spotykanym rozwiązaniem jest hybryda – tarcze wiercone i nacinane, które łączą ze sobą wszystkie zalety tarcz wierconych i nacinanych, a dodatkowo najlepiej wyglądają na samochodzie. Takie rozwiązanie z powodzeniem sprawdza się zarówno na co dzień, jak i na torach. Należy jednak pamiętać, iż w związku z duża popularnością tarcz wierconych i nacinanych na rynku istnieje wielu producentów, których tarcze mają bardzo różną jakość. Większość tańszych rozwiązań bazuje na tanich tarczach wątpliwego pochodzenia.

Kategoria: Aktualności • 23 września 2020